آموزش و نحوه فعالسازی تشخیص چهره و هوش مصنوعی دستگاه های XVR سری I2 داهوا

(Total 9 Votes : 4 of 5)

در سری های جدید دستگاه های XVR داهوا که با پسوند I2  در پارت نامبر محصول مشخص شده اند (مثلا XVR5108HS-I2) قابلیت های پیشرفته هوش مصنوعی و تشخیص چهره پیشرفته افزوده شده است.

این قابلیت ها که تحت عنوان AI MODE شناخته می شوند مجموعه ای از قابلیت های تشخیص چهره، مشخص کردن سن افراد، جنسیت افراد، رنگ لباس، عینک، ریش، کلاه، ماسک و ... و یا تشخیص خودرو و رنگ خودرو می باشد. 

قابلیت های AI MODE دستگاه های XVR جدید داهوا این امکان را به شما می دهد که بتوانید اشخاص یا خودرو ها را بر اساس مشخصه های هر یک که پیشتر به آن اشاره گردید جستجو کنید. 

 

نحوه فعال کردن قابلیت AI MODE و تشخیص چهره در دستگاه های دارای هوش مصنوعی ( I2 )

برای فعالسازی قابلیت های AI MODE مطابق تصویر زیر وارد منوی دستگاه شده و گزینه SYSTEM را از پایین کلیک نمایید.

سپس با توجه به تصویر زیر گزینه AI Mode را روی گزینه Face قرار داده و Apply را کلیک نمایید. 

ممکن است بعد از کلیک کردن روی گزینه Apply دستگاه Reboot شود . در این صورت منتظر بمانید تا دستگاه مجدد روشن شود.

حالا بار دیگر وارد منوی دستگاه شده و اینبار مطابق عکس زیر گزینه AI را از منوی اصلی دستگاه انتخاب کنید.

سپس از منوی سمت چپ مطابق تصویر زیر روی گزینه Parameters کلیک نمایید.

حالا مطابق تصویر زیر ابتدا از منوی سمت چپ گزینه Face Detection را انتخاب کنید بعد مقابل گزینه Channel کانال مورد نظر را که می خواهید قابلیت های تشخیص چهره در آن فعال شود را انتخاب کنید مثلا Channel 1 

نکته: بسته به مدل دستگاه ممکن است فقط چند کانال قابلیت تشخیص چهره داشته باشد.

حالا می بایست گزینه Enable را نیز مطابق عکس زیر فعال کنید و سپس گزینه Apply را کلیک نمایید. 

حالا باید مثل عکس زیر از منوی سمت چپ گزینه Face Recognition را کلیک نمایید و گزینه Enable را فعال کنید و در نهایت گزینه Apply را کلیک نمایید.

حالا دیگر مراحل فعالسازی تشخیص چهره انجام شده است و حالا می توانید در هنگام نمایش تصاویر کانال ها چهره ها را بصورت زنده نیز ببینید. برای اینکار به تصاویر کانال ها برگردید و مطابق تصویر زیر کلیک راست کرده و گزینه Live Mode را روی AI Mode قرار دهید. 

بلافاصله بعد از اینکه گزینه AI Mode را انتخاب می کنید سمت راست تصویر یک منوی جدید باز می شود که در واقع همان بخشی است که عکس افرادی که وارد تصویر دوربین می شوند را بصورت عکس خواهید دید. 

برای تست کردن این قابلیت می توانید ابتدا روی کانالی که در آن قابلیت تشخیص چهره را فعال کرده اید کلیک کنید تا بزرگ شود و سپس مقابل آن دوربین مثل عکس زیر بایستید بلافاصله باید عکس شما گوشه تصویر ظاهر شود :

سری های I2 حتی قادرند شمارا با ماسک نیز تشخیص دهند :